پرسش و پاسخ

هادی

اگر متقاضي داراي زن و فرزند ايراني باشد,طریق اخذ اقامت چی هست.

۱۳۹۵ بيست و هفتم تير ؛ ساعت 8:46 AM

مدیر

پاسخ سوال :

با عرض سلام و ادب و احترام ، ضمن تشکر از توجه شما ،قوانین مهاجرت در هر کشور متفاوت می باشد و با شرایط خاصی قابل اعمال است که می بایست به طور دقیق و به روز مورد ارزیابی و اقدام عملی قرار گیرد که متاسفانه در موسسه قانون طاها فعلا بخش مهاجرت فعال نشده و در صورت فعال شدن حتما اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت . با تشکر

۱۳۹۵ بيست و هشتم تير ؛ ساعت 11:54 AM

مهدی

در یک پرونده حقوقی دادخواستی با موضوع اعسار زوج از پرداخت مهریه و تقسیط آن بدون این که از سوی زوجه (خوانده دعوا) دادخواستی مبنی بر مطالبه مهریه تقدیم شده و یا محکوم‌بهی وجود داشته باشد، مطرح می‌شود. آیا طرح این دعوا وجاهت قانونی دارد؟

۱۳۹۵ چهاردهم ارديبهشت ؛ ساعت 4:29 PM

مدیر

پاسخ سوال :

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما دوست گرامی برابر ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی 1393 « معسر کسی است که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین ، قادر به تادیه دیون خود نباشد » بنابراین منظور از دین دینی است که حال شده باشد و از سوی داین مطالبه شود . بنابراین بر اساس قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی اصل بر ملائت شخص مدیون است و اعسار امری موقتی است. لذا در پاسخ به این سوال می توان گفت درست است که برابر ماده 1082 قانون مدنی «به مجرد عقد زن مالک مهر می شود و ....» اما می بایست مهریه از سوی زن مطالبه شود چرا که ممکن است زوج از وضعیت اعسار خود سوء استفاده نموده و در زمان معسر بودنش دادخواست اعسار بدهد و این به زیان زوجه است مضاف بر اینکه این احتمال نیز وجود دارد که زوجه مهریه خود را بذل نموده و یا .... که به زیان خود زوج می باشد . بنابراین با در نظر گرفتن اینکه دعوای اعسار دو نوع است 1-اعسار از پرداخت هزینه دادرسی 2- اعسار از پرداخت محکوم به و محکوم به نیز در دعوای زوجه به طرفیت زوج جهت مطالبه مهریه به عنوان خواسته مطرح می گردد و صراحت ماده 13 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی که نشان از طرح دادخواست اعسار بعد از دعوای اصلی مطالبه مهریه آن هم در دادگاه نخستین دعوای اصلی یا دادگاه صادر کننده اجراییه می باشد. لذا تقدیم دادخواست اعسار قبل از طرح دعوای اصلی فاقد وجاهت قانونی می باشد.

۱۳۹۵ بيست ارديبهشت ؛ ساعت 12:14 PM

حمید

با سلام خوانده دعوای پرداخت دیه از بیت المال چه کسی می باشد؟

۱۳۹۵ اول ارديبهشت ؛ ساعت 7:00 PM

مدیر

پاسخ سوال :

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی : سوال جنابعالی دارای ابهام می باشد ولی می توان گفت حکم به پرداخت دیه در احکام کیفری بوده و شرایط پرداخت دیه از بیت المال نیز بیان شده است. بنابراین شرایط پرداخت دیه از بیت المال یا در جریان رسیدگی و قبل از صدور حکم حادث می شود یا پس از رسیدگی و صدور حکم حادث می گردد. لذا در صورتی که قبل از صدور حکم باشد مقام قضایی ضمن اتخاذ تصمیم در خصوص سایر جهات حکم ، دستور پرداخت دیه از بیت المال را صادر می نماید. و در صورتی که پس از صدور حکم باشد برابر تبصره ماده 342 قانون آیین دادرسی کیفری 1392 و ماده 486 قانون مجازات اسلامی 1392 می توان اینگونه تفسیر نمود که در مواردی مانند وجود قاتل متواری یا مرگ قاتلی که اموال او کافی برای پرداخت دیه نمی باشد را می بایست از دادستان کل کشور یا دادستان مجری حکم مطابق قانون درخواست اعاده دادرسی نمود تا در رسیدگی مجدد برابر قانون و ادله جدید ضمن حفظ سایر جهات حکم صادره قبلی ، نسبت به پرداخت آن از بیت المال حکم مقتضی را صادر نماید.

۱۳۹۵ چهارم ارديبهشت ؛ ساعت 9:38 PM

ع- محمدی

بنده خانه ام را مدت یک سال است که به فردی اجاره دادم و با تمام شدن مدت اجاره هنوز خانه را تخلیه نکرده است. بنده چه اقدامی می توانم انجام دهم؟ با تشکر

۱۳۹۵ بيست و هشتم فروردين ؛ ساعت 7:38 PM

مدیر

پاسخ سوال :

با توجه به اینکه اجاره نامه شما مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال 76 می شود ، طبق ماده 3 قانون مذکور پس از انقضاء مدت اجاره ، شما می توانید اگر اجاره نامه عادی باشد با تقدیم دادخواست تخلیه به شورای حل اختلاف ظرف مدت یک هفته با دستور مقام قضایی و توسط ضابطین دادگستری تخلیه را انجام دهید و در صورتیکه اجاره نامه با سند رسمی باشد با تقدیم درخواست از دوایر اجرای ثبت ظرف یک هفته تخلیه انجام شود.

۱۳۹۵ بيست و هشتم فروردين ؛ ساعت 8:13 PM


فرم ثبت سوال